Fotografowie Å

Ślub i wesele: kiedy najlepiej wykonać zdjęcie grupowe?

Każdy fotograf staje przed trudnym zadaniem wykonania zdjęcia grupowego. Okazji jest wiele, od imprez okolicznościowych po śluby. Zadanie wydaje się być proste, choć wcale takie nie jest.

Zdjęcie grupowe jest jednym z ważniejszych elementów, składających się na reportaż ślubny, dlatego ma ogromne znaczenie nie tylko dla pary młodej, ale również jej rodziny i zaproszonych gości, stanowi bowiem wyjątkową pamiątkę na wiele lat. Fotograf na ślub w Warszawie i innych dużych miastach znajdzie wiele inspiracji do wykonania oryginalnych zdjęć grupowych w atrakcyjnych miejscach stolicy i poza nią.

Czy zdjęcia grupowe są ważne?

Zdjęcia grupowe zdecydowanie nie powinny być pomijane w reportażu ślubnym, gdyż trudno sobie wyobrazić tak ważnej pamiątki bez zdjęcia całej rodziny ze strony panny młodej i pana młodego.

Wesele to wyjątkowa okazja do spotkania się, odnowienia zerwanych kontaktów. W natłoku codziennych obowiązków rzadko mamy okazję odwiedzenia najbliższych osób, które często porozrzucane po świecie mobilizują się, aby przybyć na ślub w rodzinie.

Grupowe zdjęcie wszystkich jej członków jest wyjątkową pamiątką, do której można wracać po latach. Para młoda właśnie zdjęcia grupowe przekazuje gościom weselnym w formie prezentu i jednocześnie wspomnienia z tej uroczystości.

W trakcie ślubu i wesela nie brakuje okazji do wykonania przez fotografa zdjęć grupowych. Oto kilka pomysłów jak je zorganizować, aby zachwyciły wszystkich obecnych na nim gości.

Gdzie wykonać zdjęcia grupowe na weselu?

Reportaż ślubny składa się z wielu elementów, dzięki którym nowożeńcy otrzymują niezwykłą pamiątkę najważniejszych wydarzeń, emocji tego niezwykłego dla nich dnia. Najkorzystniejszym miejscem na wykonanie przez fotografa zdjęcia grupowego jest otwarta przestrzeń. Zdjęcia na przykład wykonane przed kościołem wyglądają atrakcyjnie ze względu na wrażenie dużej przestrzeni, naturalne światło i niezwykłość obiektu, jakim jest często zabytkowy kościół z ciekawą architekturą.

Dobrym miejscem jest również urząd stanu cywilnego, do którego często prowadzą schody, co jest niezwykle korzystną sytuacją dla fotografa, który może tak ustawić gości, aby każdy z nich był widoczny na zdjęciu.

Świetnym pomysłem jest także wykonanie zdjęcia z wysokości za pomocą drona. Dodatkową atrakcją jest wtedy możliwość ustawienia gości w dowolne kształty, na przykład serca, okręgu lub każdego innego.

Warto również zaplanować wykonanie tego typu zdjęć w nieco mniejszych grupach na sali weselnej lub w jej otoczeniu, jeśli jest to miejsce atrakcyjne. Dobrym momentem na wykonanie zdjęcia grupowego jest także na przykład przyjazd nowożeńców na salę, w której odbywa się wesele, albo tuż po obiedzie, przed pierwszym tańcem lub po nim.

Jak zorganizować zdjęcia wspólne na weselu?

W celu usprawnienia organizacji zdjęcia grupowego, trzeba poinformować gości wcześniej o zamiarze wykonania takich zdjęć, aby nie doszło do sytuacji, że część z nich po złożeniu życzeń od razu uda się na salę weselną. Warto poprosić o przekazanie informacji urzędnika lub księdza, bądź jednego ze świadków o tym, co mają zrobić goście po złożeniu życzeń nowożeńcom. 

Przy planowaniu tego typu fotografii należy wziąć pod uwagę atuty otoczenia sali weselnej oraz jej wnętrz. Niezwykle istotną sprawą jest ustalenie wcześniej z fotografem lokalizacji zdjęć grupowych i przygotowanie do ich wykonania na przykład miejsc z oryginalnym tłem i dobrym światłem.

Zadaniem fotografa pozostaje ustawienie gości w taki sposób, aby każdy mógł się na nim znaleźć. W przypadku złej pogody trzeba zaplanować wykonanie zdjęć w alternatywnych miejscach, którymi mogą być na przykład schody sali weselnej, antresola, a także balkon lub taras. Doświadczony fotograf na ślub z Warszawy z pewnością będzie przygotowany na takie czy inne sytuacje.

ślubne zdjęcie grupoweślubne zdjęcie grupowe

Wykorzystanie innych osób do organizacji zdjęć grupowych

Dobra organizacja zdjęć grupowych wymaga pomocy innych osób. Sam fotograf w przypadku dużego wesela może mieć problemy ze sprawnym ich wykonaniem wszystkim gościom obecnym na przyjęciu ślubnym. Nowożeńcy muszą zaangażować świadków do pomocy przy zebraniu wszystkich obecnych na weselu osób do zdjęcia grupowego i zapraszania ich w mniejszych grupach do wspólnego zdjęcia z parą młodą.

Do poinformowania gości weselnych o zdjęciu grupowym można wykorzystać zatrudnionego wodzireja lub DJ, w urzędzie urzędnika stanu cywilnego, a w kościele księdza. W trakcie ich wykonywania można wykorzystać zimne ognie, najlepiej po zachodzie słońca, aby stworzyły niezwykłą, magiczną atmosferę i stanowiły atrakcyjny element reportażu ślubnego.

Kategorie: Sesja Zdjęciowa

Słowa kluczowe:Komentarze są wyłązone.