Fotografowie Å

Zespół weselny czy DJ?

Odpowiednia oprawa muzyczna jest to gwarancja udanego wesela. W Polsce cały czas panuje tradycja, że wesele jest huczną zabawą do bladego świtu, podczas której żaden z gości nie powinien nudzić się przy stole. Obowiązek zorganizowania odpowiedniej oprawy zawsze spoczywa na parze nowożeńców. Ciężko jednoznacznie powiedzieć, jaka jest najlepsza oprawa muzyczna. Czy są to znane szlagiery lat osiemdziesiątych i siedemdziesiątych, wesele w rytmie disco polo czy najnowsze hity współczesnej muzyki. Ponadto nowożeńcy stoją przed trudnym wyborem czy zatrudnić zespół weselny czy wynająć na tę okoliczność DJ-a.

Różnice

Fundamentalną różnicą między zespołem weselnym a DJ-em są używane przez nich nośniki do prezentowania muzyki w trakcie uroczystości. DJ odtwarza muzykę bezpośrednio z komputera lub z płyt. Dobrą stroną jest fakt, że tak prezentowana muzyka jest o wiele bardziej różnorodna od repertuaru prezentowanego przez zespół weselny, który średnio wykonuje około 200 utworów. Współpraca z DJ-em pozwala na większy rodzaj i ilość granych piosenek, a dzięki bogatemu repertuarowi DJ daje możliwość zamawiania na życzenie nawet tych mniej znanych piosenek.
Organizowanie wesela jest całkowicie uzależnione od budżetu, jakim dysponują nowożeńcy. DJ jest znacznie tańszą alternatywą niż zespół weselny, ponieważ pracuje sam, nie musi dzielić się gażą z innymi współpracownikami. Ponadto nie śpiewa, nie gra na instrumentach, wkłada mniejszy wysiłek fizyczny w prowadzenie wesela. Kwota ta uzależniona jest oczywiście od regionu, miejscowości, w której odbywa się wesele, a także od jego prestiżu i popularności.
Pomimo, że wynajęcie DJ – a wiąże się ze znacznie tańszymi kosztami, to jednak wiele osób uważa, że tylko i wyłącznie muzyka na żywo, grana przez kapelę jest niezmienną tradycją, a utwory z płyt nie stworzą prawdziwego, weselnego klimatu.

A co z rodzicami?

Zespół na pewno łatwiej trafi w gusta starszych członków rodziny bawiących się na weselu. Starsze pokolenia, pokolenie rodziców i dziadków nowożeńców jest przywiązane do tradycji, cenią sobie występy z autentycznymi instrumentami i muzykami. Dla tych pokoleń udane wesele jest tylko wtedy, gdy gra zespół weselny. Jest w tym dużo prawdy, gdyż na przykład muzyka biesiadna, brzmi znacznie lepiej, jeśli wykonywana jest na żywo
Minusem wynajęcia zespołu weselnego jest wyższa cena, w porównaniu do gaży pobieranej przez DJ-a. Zespół weselny składa się z minimum 3 osób, choć istnieje również możliwość wynajęcia duetu wokalnego. Każdy członek kapeli pobiera własne wynagrodzenie. Koszt wynajęcia zespołu waha się w granicach od 1500 złotych do 5000 złotych, a naprawdę dobre i popularne zespoły, z rozbudowanym instrumentarium, wyceniają swoje usługi nawet od 7 do 10 tysięcy złotych.
zespół weselny Śląsk
Zespół weselny w porównaniu do DJ-a może grać prawie w każdym miejscu. DJ ze swoją konsolą na pewno nie będzie towarzyszyć w domu przy błogosławieństwie rodziców, wyprowadzeniu Panny Młodej z domu czy w drodze do kościoła. Przy zdecydowaniu się na zespół należy pamiętać, że dobre zespoły weselne (np. Trzy i pół) z profesjonalnymi muzykami i bogatym instrumentarium mają zarezerwowane terminy na rok, a czasem nawet 2 lata do przodu. Warto, więc zarezerwować zespół jak najwcześniej.

Kategorie: Śląskie

Słowa kluczowe:Komentarze są wyłązone.